Zuhuratbaba mah. Yüce Tarla cad. No:69 Daire:13 Bakırköy-İstanbul 0501 328 76 75

Porselen Kuron-Köprü Nedir?

Porselen kuron-köprü protezler kullanılan materyale göre çeşitlilik gösterebilmektedir. En yaygın kullanım şekli metal porselen, zirkonyum porselen ve tam seramiktir. Porselen kuron dişler için kalıcı bir uygulamadır. Dişlerin zaman içerisinde birçok nedenden dolayı formunu kaybetmiş olmaları, renk değişimleri veya diş kayıpları porselen kuronların kullanım ihtiyacını doğurur. Eksik dişlerin tamamlanması veya implant destekli protez yapımlarında porselen dişler oldukça fazla kullanılmaktadır. Metalle desteklenmiş porselen, yaygın kullanım alanı olan bir türdür. Bunun nedeni altında metal olmasından dolayı güçlü bir yapısı olmasıdır. Bununla beraber metal porselenin ışık geçirgenliğinin az olmasından dolayı ön grup dişlerde daha az tercih edilebilmektedir. Bununla beraber tam seramik protezler, estetik olarak daha etkileyici olmalarının yanında alt yapısı metal olan porselen protezler kadar dayanıklı olmayabilmektedir. Estetik beklentilerin fazla olduğu ön grup dişler için tercih edilse de uzun köprülerde kullanımı sınırlıdır. Son zamanlarda zirkonyum ile çok kıyaslanan porselen kuron köprüler aslında hastanın ağız içi durumuna göre daha öncelikli bir tercih olabilir. Hem mekanik hem biyolojik olarak birçok farklı çeşitliliğe sahip porselen tiplerine karar verirken hekimin yönlendirmesi daha yerinde olacaktır.

https://drozgeozdalzincir.com/wp-content/uploads/2021/01/dental-implant-1-350x280.jpg

Porselen Kuron-Köprüler Ne Zaman Uygulanır?

Kozmetik bir gözle bakılan kuron-köprü protezlerde aslında esas amaç, hastanın var olan dişlerini sağlıklı bir şekilde kullanmasını sağlamaktır. Porselen kuron-köprü yapımını gerektiren bazı durumları sıralayacak olursak;

-Büyük bir dolguya sahip yıpranmış bir dişin fonksiyonunu devam ettirmek,
-Büyük ve derin bir çürüğü olan dişin tedavisi sonrası kullanılabilirlik süresini arttırmak,
-Diş eksikliklerini gidermek adına köprü protezi yapmak,
-Kanal tedavisi yapılmış bir dişin olası kırılganlığını engellemek.

Nasıl Uygulanır?

Porselen kuron-köprü yapımı diğer köprü uygulamaları gibi diş kesimi ile başlar ve belirli bir iyileşme periyodundan sonra diş ölçüsü alınarak laboratuar ve teknisyen basamaklarına geçilir. Hastanın tercih etmiş olduğu renge göre uygulanan kuron-köprüler belirli prova adımlarından sonra daimi olacak şekilde hastanın dişlerine özel yapıştırıcılar yardımıyla yapıştırılarak bitirilir.