Zuhuratbaba mah. Yüce Tarla cad. No:69 Daire:13 Bakırköy-İstanbul 0501 328 76 75

Çene Enjeksiyonu Nedir?

Çene enjeksiyonu masseter kasına uygulanan enjeksiyon işlemidir. Masseter kası alt çeneyi kafatasına yakınlaştırarak ve bağlayarak çiğneme fonksiyonunu yerine getirmemizi sağlayan temel kastır. Bu kas bazı kişilerde olduğundan daha güçlüdür ve özellikle geceleri istem dışı kasılarak çene eklemlerine gelen yükün çok daha fazla artmasına neden olabilir.

Diş sıkma hastalığı aynı zamanda ağız içerisinde yer alan yumuşak ve sert dokulara da zarar vermektedir. Masseter enjeksiyon ile bu fazla kuvvet minimalize edilerek çene eklemi üzerindeki baskı azaltılır. Çene enjeksiyonu tedavisinin; diş sıkma sorunlarını giderme, çene eklem ağrılarının azaltılması, diş gıcırdatmanın önlenmesi ve masseter kasının hipertrofisine bağlı gelişen çene genişliğinin kare görünüm formundan çıkarılması gibi birçok faydası vardır.

Masseter kasının olduğundan büyük olması, yüzün alt kısmının şeklini büyük ölçüde değiştirdiğinden özellikle bayanlarda estetik olarak da endişe verici olabiliyor. Bunun nedeni ise çene görünümün kareleşerek daha erkeksi bir görünüme neden olmasıdır. Masseter enjeksiyon, diş sıkmayı sağlayan kaslardan biri olan messeter kasının hacmini azaltır. Estetik olarak çenenin küçülmesine katkı sağlarken diş sıkma ve çene üzerindeki gerginlik sorunlarının da giderilmesine yardımcı olur. Bu uygulama hastanın durumuna ve hekimin tavsiyesine göre belirli aralıklarla uygulanabilir. Çene enjeksiyonunun yapım amacı sadece estetik kaygı değil, dişlerin sıkılmasına bağlı zararların giderilmesi, kontrolsüz diş sıkmayı engellemek ve kas kasılmalarına engel olmaktır.

Çene enjeksiyonu nasıl yapılır?

Çene enjeksiyonu, kısa bir süre içerisinde ince uçlu iğneler ile masseter kasının içerisine hasta dişlerini sıkarken ki pozisyonda doğru noktalar tespit edilerek ağrısız bir şekilde gerçekleştirilir. Ameliyat gerektirmeden uygulanır. Zaman içerisinde kasın zayıflaması nedeniyle çene köşelerindeki kare görünüm yerini daha ince ve V görünümüne bırakır.

Bunu yaptırmanın en büyük avantajlarından biri geceleri istemsizce yapılan diş sıkma probleminden kurtulmaktır. Dişlerin yüzeyinde aşınma, kırılma gibi birçok hasarı engel olur. Etkisi hastadan hastaya farklılık göstermekle beraber kalıcılığı 4 ile 6 ay arasında sürmektedir. Çene enjeksiyonunun tespit edilen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bazı durumlarda uygulama ile beraber meydana gelen küçük kızarıklıklar kısa süre içerisinde ortadan kalkar.

Oldukça hızlı ve konforlu bir tedavi yöntemi olan bu uygulamanın, günümüzde birçok tıbbi alanda kullanıldığı gibi diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlığı olan hastalarımızda da güvenle uygulamaktayız.