Zuhuratbaba mah. Yüce Tarla cad. No:69 Daire:13 Bakırköy-İstanbul 0501 328 76 75

Zirkonyum Kuron-Köprü Nedir?

Zirkonyum klasik metal alt yapılı porselen yerine uygulanan ve daha doğal bir görünüme sahip beyaz renkte bir alaşımdır. Zirkonyum köprüler daha çok estetik beklentinin yüksek olduğu durumlarda, yapısı ve rengi bozulmuş dişlerin tedavisinde, ortodontik tedavi yönteminin tercih edilmediği zamanlarda, çapraşık veya dönük dişlerin görünüm olarak düzeltilmek istendiği olgularda, dolgu ile estetiği bozulmuş dişlerde, kırılmış, çatlamış veya travma sonrası büyük görünüm bozukluğu olan ve restorasyona ihtiyaç duyulan dişlerde, implant üstü protezler ve gülüş estetiğinin sağlanması gereken durumlarda tercih edilmektedir. Işık geçirgenliği metal destekli porselenlere kıyasla çok daha fazla olması nedeni ile zirkonyum dişler doğal ve estetik bir görünüm sunar.

https://drozgeozdalzincir.com/wp-content/uploads/2021/01/zirkonyumkuronuygulamasi-350x280.jpg

Zirkonyum, dişeti ve yumuşak dokuyla uyumlu bir materyaldir. Metal destekli porselenlerde görülen dişetine yakın alanlardaki koyu renk değişimi, zirkonyum destekli porselen dişlerde gözlenmemektedir. Aynı zamanda metale karşı alerjisi bulunan hastalar zirkonyumu rahatlıkla tercih edebilirler. Herhangi bir alerjik durum oluşturmamaktadır.

Zirkonyum destekli porselen dişlerin bakımı da doğal dişlerin bakımı gibidir. Diş ve dişetlerinin fırçalanması ile 6 ayda bir rutin doktor kontrolünüze gitmeniz yeterli olacaktır. Doğru uygulanan günlük ağız hijyeni ile zirkonyum destekli porselen dişler uzun yıllar boyunca kullanılabilir.

Zirkonyum Destekli Porselen Nasıl Uygulanır?

Dişler normal porselen tedavisi prosedüründe olduğu gibi gerekli sınırlarda aşındırılmaktadır. Aşındırmanın ardından diş etlerinin sağlıklı bir duruma gelmesi beklenerek ve özel yöntemlerle ağız içerisinde ölçü alınır. Laboratuvarda hastanın tercih etmiş olduğu renkte zirkonyum alt yapısı ve porselen hazırlanarak prova edilir. En son aşamada ise özel yapıştırıcılar ile zirkonyum köprü daimi bir şekilde dişe yapıştırılmaktadır. Kendi doğal dişine en yakın görünümü elde eden hasta normal yaşantısına aynı gün döner. İşlem sırasında herhangi bir ağrı ve acı hissedilmez. Lokal anestezi altında gerçekleştirilen işlemde dişlerin aşındırılmasından sonra geçici bir protez uygulanarak dişlerin hassasiyeti engellenir. Zirkonyum destekli porselen protezler, çene gelişimini tamamlamış ve daimi dişlerine sahip, ihtiyaç duyan her bireye uygulanabilmektedir.