Zuhuratbaba mah. Yüce Tarla cad. No:69 Daire:13 Bakırköy-İstanbul 0501 328 76 75

Sinüs Lifting Operasyonu Nedir?

Maksiller sinüsler üst çenede yer alan ve azı dişlerinin yakınında bulunan anatomik boşluklardır. Bu boşlukların görevleri arasında, kafa ağırlığını azaltmak ve sesin rezonansını sağlamak olduğu için oldukça önemli yapılardır. Üst azı dişlerinin çekilmesi ve sinüs tabanının sarkmasıyla kemik yüksekliğinde azalma meydana gelmektedir. Her ne kadar bu kemik yüksekliğindeki azalma doğalmış gibi görünse de diş eksikliklerinde ve implant ihtiyacı söz konusu olduğunda sorun teşkil etmektedir.

Sinüs lifting operasyonu, aşağı sarkmış olan sinüs tabanını yukarıda konumlandırarak bölgeyi implant için uygun hale getirme işlemidir. Bu operasyon sayesinde kemik içine yerleştirilmesi planlanan implantın boyu ve çapı için yeterli hacim oluşturulmaktadır. Operasyon sırasında lokal anestezi uygulanır ve hasta herhangi bir ağrı veya acı hissetmez.

https://drozgeozdalzincir.com/wp-content/uploads/2021/01/sinusliftingameliyati-350x280.jpg

Sinüs Lifting Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

Sinüs lifting operasyonları, açık sinüs lifting ve kapalı sinüs lifting olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır.

Açık sinüs lifting operasyonu: 4mm üzerinde kemik yüksekliği bulunmayan hastalarda uygulanmaktadır. Ağız içerisinden açılan küçük bir pencere yardımı ile sinüs tabanı istenilen seviyeye çekilerek bölgede greftleme ve membran uygulaması yapılır. Lokal anestezi altında gerçekleştirilen işlemde açılan bölge dikiş materyalleri ile kapatılır. Ameliyattan sonra kemik dokusunun iyileşmesi beklenir. Bu süre kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte genellikle 4 ile 6 ay arasında değişmektedir. Bu beklemenin ardından implant işlemi için kemik yapısı uygun hale gelmiş olur.

Kapalı sinüs lifting operasyonu: İmplant yapılacak bölge 4mm üzerinde kemik yüksekliğine sahip ise uygulanan yöntem kapalı sinüs liftingtir. Kemik greftinin kullanılmaması veya daha az kemik grefti gerektirmesi nedeniyle bu operasyonun iyileşme süreci daha kısadır.

Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi sinüs lifting ameliyatlarından sonra da ağız hijyenine optimum derecede dikkat edilmesi, verilen ilaçların zamanında ve dozajına uygun kullanılması gerekmektedir.